Investīcijas: Nekustamais īpašums vai Vērtspapīri

Investīcijas: Nekustamais īpašums vai Vērtspapīri

2024. gada 11. septembris

Kad runa ir par investīcijām, daudzi sastopas ar grūtu izvēli starp nekustamā īpašuma investīcijām Latvijā un vērtspapīriem (akcijām un obligācijām). Kura no šīm iespējām ir labāka? Atbilde nav tik vienkārša, jo tām abām ir savi plusi un mīnusi, kurus ir svarīgi apsvērt. Šajā rakstā mēs apskatīsim abus ieguldījumu veidus.

Nekustamais īpašums: Stabilitāte un fiziska vērtība

Plusi:

  1. Stabilitāte un ilgtermiņa vērtība: Nekustamais īpašums bieži tiek uzskatīts par drošāku ieguldījumu salīdzinājumā ar vērtspapīriem. Latvijā kvalitatīva un samērā jauna nekustamā īpašuma ienesīgums no izīrēšanas ilgtermiņā ir vidēji 4-6% gadā, atkarībā no īpašuma atrašanās vietas un veida. Ja ir vēlme būt radošam, pašam uzlabot iegādāto īpašumu, pievienot vērtību ne tik mūsdienīgā vai energoefektīvā ēkā iegādātam īpašumam, tad iespējams gūt arī 10% atdevi, vai pat vairāk. Papildus tam, nekustamā īpašuma vērtība ilgtermiņā var jūtami pieaugt. Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, mūsu īpašumi vēl ir samērā lēti.
  2. Pasīvie ienākumi ik mēnesi: Ieguldot īres īpašumos, var iegūt regulārus ienākumus no īres maksām. Tā ir momentāla naudas plūsma. Īpaši pievilcīgi tiem, kas meklē stabilus, ilgtermiņa ienākumus, ne tikai aktīvus, uz kuru vērtības kāpumu cer iegūt pēc daudziem gadiem.
  3. Kreditēšanas iespējas: Īpašumu var iegādāties ar vienu no pasaulē izdevīgākajiem kredītiem- hipotekāro kretīdu. Šajā gadījumā iespējams izveidot naudas plūsmu, no vēl mazākas sākotnējās investīcijas. Ilgtermiņā, pēc, piemēram, 25 gadiem, kad kredīts ir nomaksāts, īpašumā paliek gan mājoklis bez apgrūtinājumiem, gan tiek iegūta lielāka naudas plūsma- bez hipotekārā kredīta maksājuma.

Mīnusi:

  1. Liels sākotnējais ieguldījums: Nekustamais īpašums prasa ievērojamu kapitālu, lai iegādātos, un ne visi var atļauties šo sākotnējo ieguldījumu (arī pirmā iemaksa kredītam ir vērā ņemama summa).
  2. Uzturēšanas izmaksas: Nekustamajam īpašumam nepieciešama regulāra apkope, kas var būt gan laikietilpīga, gan dārga. Šo faktoru pastiprina sliktu īrnieku risks, kas reālo ienesīgumu var pamatīgi samazināt.
  3. Likviditātes trūkums (salīdzinoši): Pārdot nekustamo īpašumu var būt sarežģīti un laikietilpīgi (salīdzinot ar akcijām, kur darījums var notikt teju zibenīgi), kas nozīmē, ka nauda nav viegli pieejama, ja to ātri nepieciešams likvidēt. 

Vērtspapīri: Elastība un pieeja visai pasaulei

Plusi:

  1. Likviditāte: Akciju un obligāciju ieguldījumi ir salīdzinoši viegli pārdodami un ieguldītā nauda var būt ātri pieejama- vien pāris klikšķu attālumā. Vērtspapīru tirgū lielo uzņēmumu akcijām teju vienmēr būs pieejams liels dauduzms ar pirkt gribētājiem. Izņēmumi- izteikti mazi, nezināmi uzņēmumi.
  2. Ieguldījumu dažādība: Vērtspapīri piedāvā iespēju viegli dažādot savu portfeli, ieguldot dažādās nozarēs un reģionos.
  3. Augsts ienesīguma potenciāls: Lai gan tas ir riskantāks, akciju tirgus ilgtermiņā ir spējis nodrošināt ievērojamu peļņu. Piemēram, ASV akciju tirgus (S&P 500 indekss) vēsturiski ir nodrošinājis vidējo gada ienesīgumu aptuveni 10% apmērā . Latvijā kotētās uzņēmumu akcijas var piedāvāt līdzīgas izaugsmes iespējas, lai gan ar lielāku risku. Tomēr, kā norāda Kaspars Peisenieks no Investoru Kluba- pasaulē Baltijas uzņēmumi nav zināmi, tāpēc orientēšanās tajos ir mūsu sava veida konkurējošā priekšrocība.
  4. Ļoti ērti risinājumi- indeksu fodi: Ja nav laika ieguldīt laiku atsevisķu uzņēmumu izpētē, tam ir labs risinājums, kurš vēsturiski pārspēj pat rūdītu akciju tirgus lietpratēju rezultātus- biržā tirgotie fondi (ETF). Pērkot tos, tu pērc diversificēta akciju portfeļa daļu.

Mīnusi:

  1. Svārstīgums: Akciju tirgus var būt ļoti svārstīgs, un tā vērtība var strauji mainīties īsā laika periodā. Tas var radīt stresu un bažas par ieguldījumiem.
  2. Zināšanu nepieciešamība: Lai veiksmīgi ieguldītu vērtspapīros, nepieciešamas specifiskas zināšanas un pieredze, jo nepareiza izvēle, sekošana “trendiem” un stratēģijas trūkums ilgtermiņā var novest pie zaudējumiem. Tomēr, lai atvērtu un reģistrētu ieguldījumu kontu un regulāri investētu izvēlētajā ETF (vienā universālā vai dažos atsevišķos), apgūt nepieciešamās prasmes var ātri. Šo procesu pie populārākajiem brokeriem pat var pietiekoši viegli automatizēt.
  3. Psiholoģiskais spiediens: Tirgus svārstības var izraisīt emocijas un piespiest pieņemt nepārdomātus lēmumus, kas var kaitēt ieguldījumiem. Kad sākat pirkt akcijas vai ETF, noteikti izteiktāk piefiksēsiet, ka katra sīkākā svārstība tirgū bieži vien ziņās tiek atspoguļotia kā apokalipse.

Dividendes un Obligācijas

  1. Dividenžu ienesīgums: Ieguldījumi akcijās ar augstām dividendēm var būt īpaši pievilcīgi tiem, kas meklē regulārus ienākumus. Vidējais dividenžu ienesīgums iepriekš minētajās S&P kompānijās  ir ap 1-2% gadā. Daudziem iespaidīgiem uzņēmumiem tas ir krietni zemāks- zem 1%, jo šo uzņēmumu investori sagaida uzņēmuma izaugsmi, kas atspoguļosies akciju cenas pieaugumā, nevis koncentrējas uz dividendēm.
  2. Obligāciju ienesīgums: Obligācijas tiek uzskatītas par konservatīvāku ieguldījumu ar zemāku risku. Vidējais valstu obligāciju ienesīgums Eiropā ir aptuveni 1-3% gadā, atkarībā no valsts, situācijas ekonomikā un obligācijas veida.Vēl salīdzinoši nesen bija piejamas arī 4% valsts krājobligācijas. Privātajos tirgos var atrast arī obligācijas ar padsmit procentu ienesīgumu likme. Jāņem vērā, ka katram obligācijas ienesīgumam ir savs pamatojums- augstāki aizdevumu procenti parasti atspoguļo arī augstākus riskus.

Kopsavilkums

Gan nekustamais īpašums, gan vērtspapīri piedāvā unikālas iespējas un izaicinājumus. Nekustamais īpašums ir stabils un ilgtermiņa ieguldījums, kas nodrošina pasīvus ienākumus un aizsardzību pret inflāciju, bet prasa lielu sākotnējo kapitālu un regulāru uzturēšanu. Labā ziņa- nepieciešamības gadījumā Tu vari tajā dzīvot un par daudziem riskiem parūpēties ar labu apdrošināšanu! Savukārt, vērtspapīri piedāvā lielāku elastību un potenciāli augstāku peļņu, bet arī lielāku risku un nepieciešamību pēc plašām zināšanām, ja tiek izvēlētas individuālas akcijas (kā saka- investoram arī nepirkšana ir rūpīgi pārdomāts lēmums). Papildus- invesējot vērspapīros, iespējams to darīt visā pasaulē un investīvija nav piesieta konkrētai lokācijai- iespējama laba veselīga diversifikācija.

Lai pieņemtu pareizo lēmumu, ir svarīgi apsvērt savus finansiālos mērķus, riska toleranci un personiskos apstākļus. Ja vēlaties uzzināt vairāk par šo tēmu un dzirdēt ekspertu viedokļus, pirms izlem savu investīciju stratēģiju, aicinām noskatīties mūsu video podkāstu par investīcijām, kur mēs padziļināti izskatām šo jautājumu.

Noskatieties podkāstu par šo tēmu šeit:

Ja vēlaties noskaidrot iespējas nekustamo īpašumu investīcijās, droši sazinieties ar kādu no Kivi Real Estate nekustamo īpašumu aģentiem!

Piezīme: Šis raksts nav investīciju rekomendācija. Lēmumi jāpieņem, balstoties uz personīgu izpēti un riska izvērtēšanu.