Komercplatību Tirgus Pārskats 2015.gada rudens, Rīga

Komercplatību Tirgus Pārskats 2015.gada rudens, Rīga

2015. gada 15. septembris

Biroju telpu nomas tirgus apskats

Līdz šī gada rudenim biroju nomas tirgū Rīgā nav notikuši negaidīti pavērsieni. Nomnieku mainība joprojām ir mērena, tāpat kā gada sākumā. Arvien tiek izskatīti labas un augstas kvalitātes telpu piedāvājumi, ar piekļuvei ērtu vietu, efektīvu telpu plānojumu, stāvvietām biroja tuvumā. Lielākie pieprasījumi joprojām ir no IT kompānijām, dažāda veida konsultāciju un pakalpojumu uzņēmumiem. Birojus Rīgā meklē gan vietējie uzņēmumi, kas attīstās, paplašinās vai dažādu iemeslu dēļ izvēlas mainīt telpas, gan ārvalstu uzņēmumi, kas, piemēram, ārpakalpojumu centra atvēršanai Eiropā dažādu faktoru dēļ izvēlas Latvijas galvaspilsētu.

Rīgā joprojām nomai pieejamas lielas platības B un C klases biroju telpas, ko 2014. gadā atbrīvoja Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Latvijas Valsts meži (LVM). A klases biroju telpu piedāvājums ir samazinājies, kamēr klientu interese par šāda tipa telpām pastāv, par ko liecina gan klientu pieprasījumi, gan notikušie darījumi banku Citadele un Nordea ēkās.

Klientu interese par jaunām biroja telpām ir palielinājusies. Tomēr mainība nav liela, arvien uzņēmumi dod priekšroku iespēju robežās paplašināties esošajās ēkās. Piemēram, IT kompānija Erp Pro nomā papildus biroja telpas Maskavas 240 ēkā. Savukārt uzņēmums Accenture šogad papildus nomā arī telpas Krasta ielā 105 un G. Astras ielā 2. Uzņēmumi, kuru darbībai nav nepieciešama atrašanās vieta pilsētas centrā, izvēlas arī telpas tālāk no centra. To apstiprina fakts, ka šī gada laikā gandrīz pilnībā iznomāts Astras Biznesa Centrs, Purvciemā. Piemēram, IT un konsultāciju pakalpojumu uzņēmums Knowledgeprice plāno pārcelties no telpām centrā uz lielākas platības biroju šajā ēkā. Uzņēmums Visma Enterprise (agrāk – FMS) šogad uzsāka papildus biroja telpu nomu SWH birojos. Turpinās tendence, ka medicīnas nozares uzņēmumi izvieto filiāles biroju ēkās. Piemēram, šogad Diamed noslēdza līgumu par 1132 m2 telpu nomu Brīvības gatvē 214.

Ārvalstu uzņēmumu interese par lielu platību biroja telpām ir vienmērīga visa gada garumā, tomēr realizētos darījumus ietekmē vakantu augstas kvalitātes un ērtas atrašanās vietas telpu trūkums. Pastāvīga ir vietējo uzņēmumu interese par telpām centrā, jaunos vai rekonstruētos projektos, ar iespēju izbūvēt pielāgota dizaina un plānojuma telpas.

Pieprasījums

Rīgas centrā lielākais pieprasījums pēc kvalitatīvām biroja telpām ir no advokātu birojiem, finanšu pakalpojumu, reklāmas un sabiedrisko attiecību uzņēmumiem un nelieliem IT nozares uzņēmumiem.

Lēnām pieaug klientu pieprasījums pēc industriāla, radoša dizaina telpām. Vienmērīgs pieprasījums pēc labas kvalitātes, pielāgojama plānojuma telpām, ar ērtu atrašanās vietu un par izdevīgām biroja nomas un uzturēšanas izmaksām.

Pieprasījuma lielāko daļu A un B klases biroju ēkās nodrošina uzņēmumi, kam nepieciešamas telpas 150 – 200 m2 platībā. Izskatot iespējas labākai biroja atrašanās vietai un efektīgākam biroja plānojumam, telpas aktīvi meklē arī uzņēmumi, kuriem nepieciešamas biroja platības no 1 000 m2 līdz pat 3 000 m2.

Arvien aktuālāks kļūst pieprasījums pēc birojiem, kur tiek nodrošināti augsti darbinieku komforta apstākļi. Tiek pievērsta pastiprināta uzmanība biroja klimata kontrolei, efektīvai telpu konfigurācijai, energoefektivitātei, logu atvēršanas iespējai un citiem līdzīgiem aspektiem. Uzņēmumi vairāk domā par darbinieku produktivitātei nepieciešamajiem apstākļiem - ergonomiskām mēbelēm, labiekārtotām virtuvēm un atpūtas telpām, ēkas ietvaros vai tās tuvumā pieejamām ēdināšanas iestādēm, sporta zāli un citiem pakalpojumu sniedzējiem.

Parādās tendence izvēlēties un slēgt nomas līgumus vēl neuzceltās biroju ēkās. Arī šo ēku attīstītājiem ir būtiski lieli, stabili nomnieki

2015. gada rudenī Rīgas A un B klases brīvo biroju platību piedāvājums ir aptuveni 30 000 m2

Joprojām vakantas ir daļa no VID iepriekš aizņemto B klases biroja telpu platībām (piemēram, Jeruzalemes ielā 1, Triangula bastionā, Skanstes ielā), kā arī LVM biroju platības (Valdo centrā). Šo ēku telpas tiek uzlabotas, lai padarītu pievilcīgākas potenciālajiem nomniekiem.

2015. gada rudenī Rīgā brīvo telpu īpatsvars sastāda aptuveni 9,0% B klases biroju ēkās un 3,0% A klases biroju ēkās. A klases biroju segmentā brīvo telpu īpatsvars ir sasniedzis savu zemāko atzīmi kopš krīzes sākuma. Iznomātas brīvās platības Vaiņodes 1, Citadelē, Alojas BC. Ņemot vērā būvkompānijas RBSSkals pārcelšanos uz savu ēku, atbrīvosies gandrīz 900 m2 augstas klases biroja telpas Ostas Skatu biroju ēkā.

Šī gada laikā turpinās un uzsākti darbi pie jaunām biroju ēkām dažādās Rīgas vietās.

Līdz gada beigām tirgū nomai pieejami būs aptuveni 6000 m2 jaunu biroja telpu. Hanner Ropažu 10 jaunajā ēkā vēl pieejams birojs 1000 m2 platībā. Gada beigās nomai pieejama būs jaunā RBSSkals ēka Torņkalnā, O.Vācieša ielā ar biroju platībām 800 m2 apjomā. Kā arī joprojām notiek Mūkusalas biznesa centra paplašināšana, ēkas rekonstrukcija 13. Janvāra ielā un jaunas biroja ēkas būvniecība Katrīnas Dambī.

Uzsākta būvniecība Hanner daudzfunkcionālai A klases biroju ēkai Sporta ielā 11 ar 15 000 m2 paredzēto platību. Turpinās projekta Ropažu 8 attīstīšana ar 12 500 m2 A klases biroju platību. Abu ēku nodošana ekspluatācija plānota 2016. gada nogalē. Turpinās būvniecības darbi projektā Z-Towers Daugavgrīvas ielā ar plānoto A klases biroju platību - 8 800 m2. Tiek attīstīts projekts New Hanza City Pulkveža Brieža ielā 24 ar tajā paredzētiem 12 000 m2 A klases birojiem. Kā arī plānota t/c Origo paplašināšana, jaunajā projektā iekļaujot arī 9000 m2 B klases biroja telpas.

Jaunu, augstas klases, moderna dizaina biroja ēku attīstīšana notiek gausi, jo investoriem šajā segmentā nav vēlamā finansiālā atdeve.

Šī gada laikā nomas maksas ir stabilas un pat turpina palielināties labākās klases birojiem. Atkarībā no iznomātā biroja platības, reālās nomas maksas konkrētiem darījumiem var atšķirties no sākotnēji prasītajām.

Nomas maksas A klases biroju ēkās 2015.gada beigās sasniegušas 13,00 – 16,00 EUR/m2, savukārt B klases – 8,00 – 12,00 EUR/m2.

Rīgas vēsturiskajā centrā, renovētās ēkās nomas maksas labas kvalitātes birojiem ir sasniegušas 7,00 – 10,00 EUR/m2.

Vakanto telpu aizpildījums augstākās klases ēkās, kā Citadele un Nordea Alojas ielā norāda, ka par kvalitatīvām telpām klienti ir gatavi maksāt augstākas nomas maksas, arī virs 13 – 14 EUR/m2.

2015. gada pēdējos mēnešos/2016. gada sākumā prognozējama aktīvāka klientu interese, izskatot tiem atbilstošākos un izdevīgākos piedāvājumus nomas tirgū, kā arī apzinot informāciju par jauniem plānotiem projektiem.

Potenciāls lielākiem biroju nomas darījumiem ēkās, kur vienkopus nomai pieejama 1000 – 3000 m2 platība. Prognozējams, ka nomas maksas paliks pašreizējā līmenī.

2016.– 2017. gadā paredzams plašāks jaunu un uzlabotu biroja telpu piedāvājums.

Tirdzniecības telpu nomas apskats Rīgas centrā

Neskatoties uz mazumtirdzniecības apgrozījuma un pirktspējas pieaugumu 2015. gadā, analizējot faktiski noslēgtos nomas darījumus par atsevišķi stāvošām tirdzniecības telpām Rīgas centrā, var secināt, ka 2015. gadā nomas maksas ir samazinājušās līdz pat 30% salīdzinot ar 2014. gada vidu, kad nomas maksas sasniedza savu augstāko punktu pēdējo 5 gadu laikā.

Nomas maksu kritumu tirdzniecības telpām Rīgas centrā laikā, kad mazumtirdzniecības apjoms un iedzīvotāju pirktspēja pieaug, izraisījis vairāku faktoru kopums:

  • Pieaugoša tirdzniecības centru popularitāte, kā rezultātā iedzīvotāji kā iepirkšanās vietu arvien retāk izvēlas pilsētas centru;
  • Autostāvvietu skaita samazinājums un to cenu pieaugums pilsētas centrā;
  • Pieaugoši tirdzniecības apjomi internetā un pa pastu;
  • Iedzīvotāju iepirkšanās ārzemēs;
  • Lielu starptautisku apģērbu un apavu veikalu tīklu paplašināšanās tirdzniecības centros un to trūkums aktīvajās tirdzniecības ielās, kā rezultātā šo preču pircēji izvēlas iepirkties tirdzniecības centros;
  • Ekonomikai atkopjoties no krīzes iepriekšējos gados, nomas maksas pieauga straujāk nekā iedzīvotāju pirktspēja.

Iepriekš minētie faktori līdz šim vismazāko iespaidu atstājuši uz nomas maksām telpām, kuras atrodas aktīvākajās tirdzniecības ielās Vecrīgā (Kaļķu, Audēju, Vaļņu un Šķūņu ielā) un pilsētas centrā (Tērbatas ielas sākums, Dzirnavu iela pie Tērbatas ielas, Elizabetes iela pie Tērbatas ielas). Šajos ielu posmos koncentrēta liela pircēju plūsma ar salīdzinoši augstu pirktspēju.

Būtiski nemainoties ekonomiskajiem apstākļiem, augstāka nomnieku interese par telpām pilsētas centrā varētu atjaunoties brīdi, kad nomas maksas sasniegs līmeni, pie kura jauniem uzņēmumiem un konceptiem būs vēlme riskēt ar jaunām idejām vai pārliecība uzsākt biznesu.

Mazāk pieprasītās tirdzniecības telpas pilsētas centrā nereti kalpo kā pirmais atspēriena punkts, kur tiek uzsākti jauni biznesa veidi. Jāatceras, ka tieši iepriekšējās krīzes laikā Rīgas centra tirdzniecības ielas ieguva savu pašreizējo veidolu, restorāniem un kafejnīcām nomainot apģērbu veikalus.

Piedāvājums un brīvās platības

  • 2015.gada septembrī brīvo telpu īpatsvars pilsētas centra labākajās tirdzniecības ielās sasniedz 8%, kopā sastādot aptuveni 4600 m2.
  • 2015.un 2016. gadā līdz ar jaunu ēku nodošanu ekspluatācijā kopējais tirdzniecības telpu nomas piedāvājums Rīgas centrā palielināsies par aptuveni 2500 m2.
  • Labākajās tirdzniecības vietās pilsētas centrā ilgstoši brīvas ir telpas, kurām ir pārāk augstas prasītas nomas maksas vai arī mazumtirdzniecībai neracionāli telpu plānojumi.
  • Samazinoties pieprasījumam pēc tirdzniecības telpām pilsētas centrā, samazinājies arī to posmu skaits, kurus var uzskatīt par labākajām tirdzniecības vietām.

Pieprasījums un tendences

  • 2015. gada laikā pieprasījums pēc tirdzniecības telpām pilsētas centrā krities no visu segmentu mazumtirgotājiem, izņemot sabiedrisko ēdināšanu.
  • Veikalu tīkliem ir augstākas prasības pret ēku, telpu plānojumu, skatlogiem un inženiertehniskiem risinājumiem.
  • Augsts pieprasījums pēc telpām pilsētas centra labākajās tirdzniecības vietās arvien saglabājas no sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem. Šie uzņēmumi pārsvarā meklē telpas no 60 – 200 m2, vēlams ar iespēju izvietot vasaras terasi. Piemērotu telpu trūkums liedz paplašināties jau esošiem, veiksmīgiem un iecienītiem restorānu zīmoliem.
  • Salīdzinoši liels pieprasījums ir arī no dažāda tipa konceptveikaliem, kuri pārsvarā piedāvā dizaina apģērbu un citas preces.
  • Vislielākais pieprasījums saglabājas telpām līdz 100 m² pilsētas centra un Vecrīgas aktīvajās vietās ar intensīvu gājēju plūsmu: Tērbatas, Kr. Barona, Kaļķu, Vaļņu ielā. Kā arī Elizabetes, Barona, Brīvības, Ģertrūdes un Dzirnavu ielas atsevišķos posmos.
  • Brīvības iela izteiktāk kļūst pieprasīta pakalpojumu sniedzējiem, vai specifiskiem nomniekiem (optikas, bankas, ēdināšana).
  • Prognozējams, ka atpazīstami mazumtirgotāji arvien vairāk koncentrēsies Kaļķu ielā un ap Tērbatas ielas sākumu, mērķējot uz aktīvu un maksātspējīgu plūsmu.
  • Joprojām aktuāla ir tendence, ka uzņēmumi mainot stratēģiju, izvēlas strādāt tikai tirdzniecības centru telpās.

2015. gada jaunumi aktīvajās tirdzniecības ielās

  • Šā gada pavasarī tika atvērti trīs populāru itāļu zīmolu veikali rekonstruētajā Brīvības/Dzirnavu ielas stūra ēkā – Twin Set, Alberto Guardian un Marina Rinaldi.
  • Tērbatas ielas sākumā tika atklāts veikals City, kā arī skaistumkopšanas salons Andrey Silchenko Hair Salon.
  • Atrašanās vietu mainījuši arī Rīgā iecienītie restorāni - Riviera un Rossini.
  • Ar jaunu veikalu Rīgā Brīvības ielā tiek pārstāvēts pašmāju modes zīmols Amoralle.
  • Augustā tika atvērts populārais, Latvijā līdz šim nepārstāvētais ātrās ēdināšanas restorāns Kentucky Fried Chicken jeb KFC.
  • Rudenī tiks atvērtas papildus 2 Coffee-Inn kafijas bāra iestādes: Ģertrūdes un Brīvības ielā.
  • Jaunu ēstuvi Aspazijas bulvārī atvēris Burger Story tīkls, papildus jau esošajām Ģertrūdes un Smilšu ielā.

Nomas maksas

Nomas maksas 2015. gada pilsētas centrā samazinājušās par 10 – 30%, salīdzinot ar 2014. gadu, tādējādi pārtraucot četrus gadus ilgušo izaugsmi, kas aizsākās 2011. gadā. Samazinoties nomnieku pieprasījumam telpām populārākajās tirdzniecības ielās, nomas maksas straujāk samazinājušās telpām Marijas/ A.Čaka ielā, Brīvības ielā un Kr.Barona ielā. Nomas maksu samazināšanās 2015. gadā apstiprina Kivi Real Estate iepriekš izteikto prognozi, ņemot vērā, ka iepriekšējos gados nomas maksas pieauga straujāk nekā iedzīvotāju pirktspēja.

Palielinājusies nomas maksu atšķirība starp telpām pieprasītākajās tirdzniecības ielās un citviet Rīgas centrā. Augstākās nomas maksas par labākajām atrašanās vietām centrā ir gatavi maksāt sabiedriskās (ātrās) ēdināšanas uzņēmumi un suvenīru veikali.

*Vidējās nomas maksas Rīgas centrā

Tirdzniecības telpām līdz 75 m² atkarībā no telpu plānojuma un atrašanās vietas nomas maksās ir diapazonā no 20,00 līdz 50,00 EUR par m² pilsētas centrā un - 35,00 līdz 55,00 EUR par m² Vecrīgā.

Tirdzniecības telpām no 75 līdz 150 m² nomas maksas svārstās no 16,00 līdz 25,00 EUR par m² pilsētas centrā un no 20,00 līdz 50,00 EUR par m² Vecrīgā.

Tirdzniecības telpām virs 150 m2 prasītās nomas maksas ir no 12,00 – 22,00 EUR par m2 pilsētas centrā un no 20,00 – 50,00 EUR par m2 Vecrīgā.

Jāpiebilst, ka ārpus tūrisma sezonas Vecrīgā vērojams liels brīvo telpu īpatsvars, tādējādi atšķiras arī nomas maksas sezonas laikā un pārējā gada laikā.

Industriālo telpu nomas tirgus apskats

Neskatoties uz ģeopolitisko saspīlējumu un abpusējām sankcijām starp Rietumiem un Krieviju, tai skaitā nozarēs, kuras ietekmē kravu pārvadājumus un ražošanu Latvijā, industriālo telpu noslogojums saglabājas augsts. Uzņēmumi nav būtiski samazinājuši nomātās platības, un pieprasījums pēc jaunām telpām tirgū arvien saglabājas.

2015. gada rudenī kopējais modernu industriālo telpu piedāvājums Rīgā un Pierīgā sastāda aptuveni 832 000 m2, no kuriem 75% būvēti iznomāšanai, bet atlikušie 25% uzņēmumu pašu izmantošanai. Kopumā 2015.gadā industriālo telpu tirgus tiks papildināts ar jaunām telpām aptuveni 115 000 m2 apjomā. Būtiskākie papildinājumi: 44 000 m2Baltic Logistic Solutions komplekss Valdlaučos, un 35 000 m2Polipaks NT ražotne Mārupē.

2015.gada septembra mēnesī uzņēmumi ir absorbējuši faktiski visas nomai pieejamās brīvās modernās industriālās telpas, kā rezultātā brīvo telpu īpatsvars ir sasniedzis 3,7% no kopējā apjoma, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem kopš 2008.gada. Neiznomātas ir telpas, kurām ir pārāk augstas prasītās nomas maksas, telpas ir grūti pielāgojamas nomnieku vajadzībām vai tām ir augstas ekspluatācijas izmaksas.

2015. gadā industriālo telpu tirgū būtiskas nomnieku rotācijas nav notikušas. Loģistikas uzņēmums Trialto Latvia uzsācis 12 000 m2 ēkas nomu Getliņu ielā Rumbulā, savukārt loģistikas uzņēmums DHL uzsācis 8 000 m2 telpu Dominante Parkā. Lielākas pārmaiņas sagaidāmas gada beigās un 2016.gada sākumā, kad ekspluatācijā tiks nodoti vairāki jauni projekti, kā arī beigsies šobrīd spēkā esošie nomas līgumi.

Pieprasītākās arvien ir 1 000 – 5 000 m2 telpas Rīgā un Pierīgā. Nomniekus, kuriem nepieciešamas lielākas platības, būtiski ierobežo nelielais piedāvājums, ņemot vērā, ka kopš 2009. gada uzbūvētie industriālie īpašumi lielākoties būvēti konkrētam nomnieka vai savām vajadzībām. Augstāks pieprasījums ir pēc noliktavas telpām, kuras jau ir aprīkotas ar plauktu sistēmām, tādējādi samazinot nomnieku pārcelšanās vai paplašināšanās izmaksas.

Neskatoties uz zemo brīvo telpu īpatsvaru (3,7%) nomas maksas industriālām telpām saglabājušās 2014.gada līmenī un būtiskas izmaiņas nav sagaidāmas arī 2015.gada nogalē un 2016.gada pirmajā pusē. Pārskatā minētajām maksimālajām nomas maksām tirgū darījumi notiek reti, jo nomniekiem nav pietiekams pārcelšanās ekonomiskais pamatojums.

  • Nomas maksa A klases telpām 3,50 – 4,50 EUR/m2
  • Nomas maksa B klases telpām 2,85 – 3,50 EUR/m2

Rīgā un Pierīgā plānošanas stadijā šobrīd atrodas jaunu industriālo telpu projekti vairāk nekā aptuveni 200 000 m2 apjomā, tomēr turpmāko 2 gadu laikā visticamāk tiks uzsākta projektu būvniecība ne vairāk kā 50 000 - 70 000 mapjomā.

Jaunus projektus iznomāšanai šobrīd galvenokārt uzsāk tie attīstītāji, kuriem jau ir iepriekšēja pieredze līdzīgu projektu attīstīšanā, iegādāti zemes gabali un veikti ieguldījumi infrastruktūrā, jo industriālu īpašumu attīstīšana bez garantētiem nomas līgumiem arvien ir pārāk riskanta un ar zemu rentabilitāti. Ņemot vērā brīvo telpu deficītu, priekšrocību iegūs tie attīstītāji, kuri pirmie uzsāks jaunu projektu būvniecību.

Jaunu projektu uzsākšanu kavē arī finansējuma piesaistes iespējas no bankām, kuras lielākoties ir gatavas daļēji finansēt tikai to projektu celtniecību, kuriem jau iepriekš piesaistīti nomnieki un noslēgti nomas priekšlīgumi. Lai piesaistītu finansējumu no bankām, kā arī samazinātu savus riskus, attīstītāji pieprasa no nomniekiem nelaužamus nomas līgumus, mātes uzņēmuma vai bankas garantiju. Ne visi uzņēmumi spēj šādas garantijas attīstītājiem sniegt, tādēļ attīstītāji nesāk būvniecības darbus pirms nomas līgumu noslēgšanas.

Investīciju darījumi komercplatību tirgū

Latvijas komercplatību tirgū visvairāk pieprasīti ir iznomāti komercīpašumi cenu kategorijā no 500 tūkst. līdz 3 milj. eiro. Pēc Kivi Real Estate rīcībā esošās informācijas šobrīd Rīgā noslēguma stadijā ir liels skaits šādu darījumu.

Aktīvākie investori Latvijas tirgū 2015.gadā bijuši Baltijā jau pārstāvēti investīciju fondi, taču papildus darbību uzsākuši ar jauni nekustamā īpašuma fondi. Arvien interesantāks fondiem kļūst Rīgas tirgus, pēc tam, kad Tallinā un Viļņā pēdējos gados noslēgts ievērojams skaits darījumu, kā rezultātā samazinājies piedāvājums īpašumiem ar investoriem vēlamo kapitāla atdevi. Investīciju fondi tirgū uztur augstu pieprasījumu pēc kvalitatīvām un iznomātām komercplatībām ar stabiliem ilgtermiņa nomniekiem, kas cenas piedāvājuma pusē saglabā pietiekami augstā līmenī.

Vietēji un NVS valstu privātie investori turpina izskatīt komercplatības plašā spektrā, priekšroku dodot likvīdām tirdzniecības telpām aktīvās vietās Rīgas centrā un mikrorajonu centros, taču telpu piedāvājumi šajā segmentā tirgū nonāk reti. Privātie investori, kuri veic darījumus, parasti pietiekami lielā apjomā izmanto personīgo kapitālu, tikai daļēji paļaujoties uz banku finansējumu.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami samazinājies pieprasījums pēc attīstīšanai un rekonstrukcijai paredzētiem objektiem. Būtiski samazinājies darījumu skaits ar dzīvojamo platību attīstības projektiem. 2015. gada griezumā kopējais investīciju apjoms prognozējams 2014. gada līmenī, palielinoties komerciālo īpašumu investīciju apjomam attiecībā pret dzīvojamo segmentu.

Aktivitāte skaidrojama ar komercīpašumu nomas tirgus stabilitāti, lielāku finansiālo atdevi salīdzinot ar alternatīviem ieguldījumu veidiem, kā arī banku finansējuma pieejamību stabiliem un maksātspējīgiem klientiem. Klienti vēlas investēt savu kapitālu, papildus piesaistot ap 70% banku finansējumu, kas ļauj veikt tirdzniecības, biroju un noliktavu kompleksu iegādes darījumus. Šī tendence novērojama arī banku īpašumu pārvaldīšanas uzņēmumos, kuri aktīvi ved sarunas par vairāku investīciju objektu pārdošanu. Tirgus aktivitāti raksturo arī Zemesgrāmatas publicētā informācija - no 1. janvāra līdz 1. augustam noslēgti 150 nekustamā īpašuma pārdošanas darījumi ar vērtību virs 0,5 milj. EUR. Starp šiem darījumiem netiek uzrādīti tie, kuru iegāde notikusi, veicot uzņēmuma kapitāldaļu pārdošanu.

Tirgus apstākļiem atbilstošs investīciju objektu piedāvājums ir zems. Pārdevēji nav gatavi pārdot piederošos īpašumu par pircēju piedāvāto cenu, jo nav alternatīvu plānu iegūto līdzekļu ieguldīšanai vai steidzami risināmas saistības ar banku. Lai arī kopumā tirgū ir liels piedāvājumu skaits investīciju objektiem, bieži vien pārdošana noris pasīvi, jo to cenas nav atbilstošas tirgus apstākļiem. Vismazāk piedāvājumu ir tirdzniecības centru un veikalu telpu segmentā, jo tie ir vislikvīdākie objekti nomas tirgū un īpašniekiem nes lielāko atdevi. Lielākais piedāvājums ir veciem, industriāliem objektiem, nerekonstruētiem biroju kompleksiem un cita veida īpašumiem, kam nepieciešami lieli finansiālie ieguldījumi to pilnvērtīgai izmantošanai un profesionāla pieredze to veiksmīgai attīstīšanai.

Kapitāla atdeve, par kuru notiek darījumi un vērojama pircēju aktivitāte, ir no 7,5% līdz pat 10%, atkarībā no īpašuma veida, atrašanās vietas un kvalitātes.