Darījumu statistika maijā

Darījumu statistika maijā

2020. gada 01. jūnijs

Tik tikko ir aizvadīts maija mēnesis un pēc zemesgramata.lv esošās informācijas varam veikt secinājumus par to, cik tas ir bijis veiksmīgs nekustam īpašumu darījumu statistikas ziņā (darījumi uz pirkuma līguma pamata).

Pirmkārt ir skaidrs, ka neesam vēl nonākuši līdz tādam darījumu skaitam, kāds tas bija gada pirmajos trīs mēnešos. Tomēr, salīdzinot ar aprīli, ir redzama izaugsme. Latvijā maijā reģistrēts 3431 nekustamā īpašuma pirkuma darījums, kas ir par 24,95% vairāk kā aprīlī. Jācer, ka straujā atkopšanās turpināsim un ātri vien atkal sasniegsim šī gada līdz šim augstāko mēneša darījumu skaitu (martā tie bija 4239 darījumi valstī).

Lai gan arī Rīgas rajonā novērojama 29,27% izaugsme (no 434 uz 563 pirkuma līgumiem), pavisam savādāka statistika novērojama Rīgas pilsētā. Rīgas pilsētā maijā reģistrēti vien 748 darījumi, kas ir par 3,11% mazāk kā aprīlī. Pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas par normālu pirkuma darījuma skaitu mēnesī bijām raduši saukt nedaudz virs 1200. Nekustamo īpašumu darījumu skaits Rīgā ir turpinājis kristies arī aizvadītajā mēnesī. Par pamatu šim apstāklim varētu būt vairāki iemesli. Daži no tiem:

1)    Covid-19 ierobežojumi krietni vairāk ietekmē un ierobežo dzīvi tieši pilsētā (piemēram izteikts bezdarbs tūrisma, kultūras, izklaides un pasažieru pārvadājumu nozarēs), kamēr laukos un ārpus pilsētas dzīve rit nedaudz tuvāk ierastajam;

2)    Dēļ laika apjoma, kas tiek pavadīts mājās, cilvēki arvien nopietnāk izskata un sāk izvēlēties privātmājas un dzīvokļus tuvāk dabai (pilsētas dzīvokļu vietā);

3)    Pilsētas īpašumiem ļoti bieži nepieciešami hipotekārie kredīti, kuriem daudzi vairs nevar kvalificēties, taču lauku teritorijās nekustamo īpašumu cenas ir zemākas un problēmas ar kreditēšanu darījumu statistiku reģionos ietekmē mazāk.

Ar nepacietību gaidīsim arī jūnija rezultātu un ar savu aktīvo darbu mēģināsim panākt visu, lai darījumu statistika turpina augt un sasniedz normālo apjomu cik drīz vien tas ir iespējams.