Eiro neietekmē dzīvojamo platību pircējus

2014. gada 16. janvāris

Sekundārajā tirgū dzīvojamo platību vidējā cena joprojām ir virs 600-605 EUR kvadrātmetrā. Saglabājas arī iela interese par dzīvokļiem jaunajos projektos, kur pircēji ir gatavi maksāt līdz 1200 -1300 EUR kvadrātmetrā.


2013. gada nogalē nekustamo īpašumu tirgus bija aktīvāks, un darījumu skaits Rīgā decembrī ir bijis viens no lielākajiem aizvadītajā gadā saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem. Šo pieaugumu visticamāk ietekmējis psiholoģiskais faktors. „Cilvēki gada nogalē parasti vēl steidzas pabeigt iesāktās lietas, lai tās neatliktu uz nākamo gadu. Eiro ienākšana un ar to saistītais satraukums un neziņa bija tikai kā papildu faktors, kas mudināja cilvēkus pasteigties,” atzīst „Kivi Real Estate” dzīvojamā segmenta vadītājs Kristaps Jankovskis.


Interese par īres un pārdošanas darījumiem gada nogalē bijusi vienlīdz izteikta. Nelielas izmaiņas novērotas īres tirgū dzīvokļiem mikrorajonos, kur cenas lielākoties tika norādītas latos, bet pēc pārejas uz eiro tās tika noapaļotas uz augšu. Kristaps Jankovskis norāda: „Īres tirgus vairāk bijis latu segments, bet pārdošanas tirgus pēdējos gados bijis izteikts eiro segments.”


Pirmajās divās nedēļās, kamēr eiro un lati vienlaikus bija apgrozībā, nebija novērojama pircēju vēlme par nekustamo īpašumu norēķināties latos. Jau krietnu laiku pirms pārejas uz eiro, bankas un citas kredītiestādes bija izsniegušas kredītus lielākoties eiro valūtā, piedāvājot izdevīgākus nosacījumus. Retos gadījumos aizdevumi tika izsniegti latos.