Īrēt kļūst neizdevīgāk

2015. gada 27. novembris

Arvien vairāk klientu apsver jautājumu:- “īrēt vai iegadāties dzīvokli”, ko var izskaidrot ar aizvien pieaugošam īres maksām Rīgas mikrorajonos un pieejamākiem hipotekāro kredītu nosacījumiem. Kivi Real Estate apkopoja tirgū pieejamo sērijveida dzīvokļu īres maksas, grupējot tās atkarībā no istabu skaita un atrašanās vietas.

Sērijveida dzīvokļu īres tirgū divu istabu dzīvokļu vidējā īres maksa mikrorajonos tuvāk centram ir 320 EUR, savukārt tālākajos mikrorajonos vidējā īres maksa sastāda 270 EUR, kas ir par 16% mazāk. Trīs istabu dzīvokļu vidējā īres maksa ir no 340 EUR tālākos mikrorajonos līdz 370 EUR - tuvākajos mikrorajonos, kur procentuālā starpība sastāda 8%. Viszemākā atšķirība ir vērojama vienu istabu dzīvokļu īrē, kur procentuāli atšķirība ir 5%.

Ņemot vērā salīdzinoši augstās dzīvokļu īres maksas, iedzīvotājiem vajadzētu apsvērt iespēju iegadāties dzīvokli, izmantojot hipotekāro kredītu. Ņemot vērā dota brīža hipotekāros nosacījumus un banku likmes, ikmēneša kredītmaksājums trīs istabu dzīvoklim būtu 230 EUR, divu istabu - 150 EUR, bet vienu istabu - 125 EUR[1]. “Lielāko daļu klientu aptur tikai pirmās iemaksas nepieciešamība, kaut arī šobrīd valsts realizē ALTUM programmu, kura ģimenēm ar bērniem sniedz galvojumus aizdevumiem mājokļa iegādei, līdz ar to samazinot pirmās iemaksas apmēru, tomēr iedzīvotāji neizmanto šo iespēju kā bija plānots, ieviešot šo programmu, skaidro Kristaps Jankovskis, dzīvojamā segmenta vadītājs.

[1] Ikmēneša kredītmaksājuma aprēķins veikts kredītam ar termiņu uz 25 gadiem un 20% pirmo iemaksu