Jauns dzīvoklis- apdrošināšana pret kosmiskajām enerģijas izmaksām?

 Jauns dzīvoklis- apdrošināšana pret kosmiskajām enerģijas izmaksām?

2022. gada 12. janvāris

Pēdējie mēneši nenoliedzami gan pie mums, gan pārējā Eiropā aizvadīti ar pamatīgu iespringumu par energoresursu cenām. Neatkarīgi no ģeopolitiskiem jautājumiem un šī cenu kāpuma iemesliem skaidrs ir viens- teju visiem jāmaksā vairāk. Taču ne visiem izmaksas augušas vienlīdzīgi. Izveidojas ļoti interesanta situācija- vismazāk šis cenu kāpums ietekmē cilvēkus, kuri investējoši pietiekoši pieklājīgas summas mājokļos ar augstu energoefektivitāti.

Kamēr televīzijā redzami sižeti par izmisušiem pensionāriem, kuru rēķins par siltumu izaudzis līdz vairākiem simtiem eiro mēnesī par pavisam nelielu dzīvokli padomju laika daudzdzīvokļu namā, jaunu un energoefektīvu namu iedzīvotāji par īpašu izmaksu kāpumu neuztraucās.

Ir pienācis laiks, kad par plānotā īpašuma energoefektivitāti vairs nedomā tikai tie pircēji, kuri izprot klimata problēmas vai rēķinās ar to, ka nākotnē šāda investīcija varbūt varētu atmaksāties. Ir pienākusi šī nākotne, kad energoresursu cenas mūs negatīvi pārsteigušas. Pieņemtais zaļais kurss un dinamiskā ģeopolitiskā situācija nepārprotami norāda- izvēloties mājokli, ļoti rūpīgi jāizvērtē tā energoefektivitāte. Tas, kā īpašums itek apkurināts un cik tas izmaksās ikdienā. Šis aspekts īpaši pievilcīgus padara jaunos projektus, taču liek divreiz padomāt par novecojušo un neuzturēto dzīvojamo fondu- kāpēc izvēlēties sliktākus dzīves apstākļus un beigu beigās katru mēnesi maksāt par šādu izvēli vairāk? Iegādājoties dzīvokli jaunajos projektos, tiek piedāvāta zemāka pirmā iemaksa, ilgāks kredīta atmaksas temriņš un ļoti pievilcīgas hipotekāro kredītu procentu likmes. Šī kombinācija, kopā ar energoefektivitāti, šķiet ”noliek uz lāpstiņām” novecojušos un slikti uzturētos mājokļus. Energoefektīva īpašuma iegāde vai esošā īpašuma stāvokļa pamatīga uzlabošana būs ļoti loģiska investīcija kristiski vērtējot situāciju ilgtermiņā.

Bez tam, ja par šo jautājumu nedomā laicīgi, plaisa starp personām, kas balansē uz nabadzības robžas un pārtikušām saimniecībām tikai palielināsies. Lēts mājoklis var rezultēties lielākos un neparedzamos izdevumos nākotnē, kamēr vērtīgāka īpašuma iegāde, kurš ir energoefektīvs, nodrošina paredzamu un ekeonomiski izdevīgāku dzīvi ilgtermiņā. Ja plānots investēt jaunā mājoklī- aicinām augšāk minēto kritiski izvērtēt un ņemt vērā.