Jauns gads, jauns mājoklis? Ko sagaidīt no 2020. gada.

2020. gada 13. janvāris

2019. gads nekustamā īpašuma tirgū ir bijis stabils izaugsmes gads un vairākos segmentos novērots cenu pieaugums. Tika iegādāti sērijveida dzīvokļi, taču aizvadītā gada otrajā pusē šī segmenta cenu pieaugums kļuva krietni mērenāks. Pieprasījums saglabājies arī par dzīvokļiem jaunajos projektos un racionāla izmēra privātmājām (aptuveni 180-250 kv.m).

Runājot par iespējamajiem riskiem, 2020. gadā izaugsmi darījumu tirgū var piebremzēt naudas izcelsmes pierādīšana, gan kreditēšanas skrupulozā izvērtēšana. Daudzus potenciālos pircējus aptur nespēja uzrādīt bankai pietiekoši lielus oficiālos ienākumus. Dažiem vēl ir jāatdod iespaidīgi, “treknajos gados” iegūtie parādi. Varam novērot arī to, ka 2019. gada nogalē ir nedaudz samazinājies piedāvājumu skaits tirgū. Kad īpašumu izvēle tirgū kļūst šaurāka, pircēji var izvēlēties nogaidīt.

Arvien pieprasītākas 2020. gadā varētu kļūt kompaktas privātmājas un rindu mājas ar savu zemes pleķīti. Protams, ne visi to var atļauties, taču saprātīgas iegādes cenas un platības privātmājām varētu nodrošināt augstu pieprasījumu šajā segmentā. Aptaujas un pieredze darbā ar klientiem liecina, ka latvieši joprojām sapņo par savu privātmāju. Tāpat varētu augt arī interese par racionāliem zemesgabaliem ar labu infrastruktūru, kurā pircējs varēs uzbūvēt  savu sapņu privātmāju pats. Savus dzīves apstākļus pircēji varētu vēlēties uzlabot arī iegādājoties mājokļus jaunajos projektos.

Rīgas centra dzīvokļi ar vienu līdz trijām istabām joprojām būs droša investīcija, ja dzīvoklis tiek iegādāts tālākai izīrēšanai. Viesstrādnieki un ārzemju studenti veido stabilu pieprasījumu, jo vēlas sev labu un drošu mājokli ērtā lokācijā. Ja īpašums tos attaisnos,  īres darījumi notiks arī salīdzinoši augstas cenas segmentos.

Lai gan naudas izcelsmes pierādīšana nekļūst vienkāršāka un daudzus tas attur no iegādes, iedzīvotāju vidējais atalgojums tomēr kļūst arvien augstāks un caurspīdīgāks, līdz ar to tirgū papildina arī jauni potenciālie pircēji.

Ja izlemjat gaidīt krīzi, lai iegādātos nekustamo īpašumu, Jūs varat to arī nesagaidīt. Gaidot ievērojamu cenu kritumu, var palikt bez sava ideālā mājokļa, kas nepieciešams jau tagad. Starp citu, ja vēlaties ko izteikti dārgu un ekskluzīvu, tad šis ir lielisks brīdis pirkumam, jo īpašumiem virs EUR 400 000 reālu pircēju ir ļoti maz!

Autors: Kristaps Jankovskis