Jūnija mēnesī novērojama izaugsme un pozitīvas tendences nekustamo īpašumu tirgū.

2020. gada 02. jūlijs

Darījumu skaits Rīgā un tās apkārtnē aug.

Analizējot šī gada statistiku Rīgas pilsētā un Rīgas rajonā reģistrētajiem nekustamā īpašuma pirkuma līgumiem (Rīgas pilsētas un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā un Rīgas rajona tiesā) redzam izaugsmi- īpašumus beidzot atkal pērk vairāk.

  1. Beidzot Rīgas pilsētā ir novērojama pozitīva tendence. Kamēr maijā novērojām tirgus atkopšanos kopumā, Rīgā darījumu skaits turpināja kristies. Jūnijā beidzot varam novērot izaugsmi ar noslēgtiem 834 pirkuma darījumiem. 11,5% izaugsme.
  2. Rīgas rajonā noslēgti 737 nekustamā īpašuma pirkuma darījumi, kas ir šī gada rekords. Pierīgas tirgu krietni mazāk ietekmējis COVID-19. Šajā kategorijā tirgus ir ne tikai atkopies, bet piedzīvojis vērā ņemamu izaugsmi pēdējo mēnešu ietvaros. Kopumā pusgadā darījumu skaits pret 2019.gada ½ pusgadu krities par 9%. Ļoti iespējams, ka pēdējos mēnešos piedzīvotie ierobežojumi ir iedrošinājuši izvēlēties savu mājokli ārpus Rīgas pilsētas (vai arī negatīvi ietekmējuši tieši Rīdzinieku pirktspēju).

Papildus pozitīvie impulsi nākamajiem mēnešiem.

Cerību, ka jūnijā novērotā izaugsme turpināsies, dod arī Ministru kabineta apstiprinātā mājokļu programma “Balsts,” ar kuras palīdzību Latvijas Goda ģimenēm saņemt valsts subsīdijas mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Subsīdijas apmērs atkarīgs no bērnu skaita ģimenē un mājas energoefektivitātes, taču var sasniegt pat EUR 12 000.

Tāpat pieņemts lēmums par uzlabojumiem jau esošajā atbalsta sistēmā, atbalstot ģimenes, kas bērnu vēl tikai gaida un palielinot maksimālo valsts garantijas apmēru mājoklim līdz pat 30% ģimenēm ar vismaz  četriem apgādājamajiem. Tāpat arī būs iespējams saņemt 5% papildus garantiju, ja ieplānotais mājoklis ir īpaši energoefektīvs.

Šie uzlabojumi un jaunā mājokļu programma stājas spēkā jau pirmajā jūlijā, līdz ar to ir cerība, ka tie pozitīvi ietekmēs un stimulēs īpašumu tirgu un pieprasījumu, reizē risinot mājokļu pieejamības jautājumu. Tāpat arī 9.junijā atcelts ārkārtas stāvoklis, salīdzinoši laba COVID-19 situācija Latvijā (maz jaunu saslimušo) un mīkstināti ierobežojumi atjauno pircēju pārliecību.