Kāpēc tik daudz lētu īres piedāvājumu?

2020. gada 02. aprīlis

Pēdējā laikā gan sludinājumu portālos, gan dažādās Facebook nekustamo īpašumu grupās novērojama sen nebijusi un tautās gaidīta tendence- īres piedāvājumi par zemām cenām! Kāpēc tā? Vai tiešām tik ātra vīrusa ietekme uz nekustamo īpašumu tirgu?

Atbilde ir samērā vienkārša. Ļoti liela daļa no šiem zemās cenas piedāvājumiem ir izmēros ļoti mazi, pilnībā aprīkoti apartamenti labās atrašanās vietā. Tie ir dzīvokļi, kas tika izīrēti tūristiem īstermiņā tādās platformās kā Airbnb vai Booking. Taču tagad, kad tūrisms ir pilnībā apstājies, pazuduši arī īstermiņa īres klienti un apstājusies naudas plūsma. Neraugoties uz to, dzīvoklis joprojām ir jāuztur, jāmaksā par ko komunālie maksājumi, dažkārt hipotēka vai pat ilgtermiņa īres maksa, ja dzīvoklis nepieder pašam uzņēmējam. Tāpēc racionāls risinājums ir maksimāli ātri dzīvoklim atrast iemītnieku kas parūpēsies par maksājumu veikšanu.

Lai gan bagātīgi aprīkoti, bieži vien šie dzīvokļi ir ļoti šauri un dzīvošana ilgtermiņā tajos var būt izaicinoša. Tāpēc vērts rūpīgi pārdomāt lēmumu izvēloties dzīvokli, vadoties ne tikai pēc pozitīvajām emocijām, ko radījušas profesionālās fotogrāfijas (kas bija nepieciešamas īstermiņa izīrēšanas platformām), bet arī racionāli izvērtējot savu iedzīvi un praktiskās sadzīves nepieciešamības.

Ierasts, ka īres līgumu visbiežāk slēdz uz vienu gadu, ar dažādiem tā laušanas nosacījumiem. Vai tas nozīmē, ka izīrējot dzīvokli tagad, gadu varēs dzīvot ļoti izdevīgi, pat, ja tuvāko pāris mēnešu laikā situācija atrisināsies un ekonomikā turpināsies augšupeja? Šajos gadījumos ir jābūt uzmanīgiem, lasot un izvērtējot īres līgumu. Dažkārt šādos, īpaši zemas cenas piedāvājumos, interesentus konkrēti informē- īre uz 3-5 mēnešiem. Tomēr, ja īres līgums tiek slēgts uz ilgu laiku, ir jāpievērš īpaša uzmanība līguma laušanas un termiņu sadaļai. Lai nenotiek tā, ka, izīrētājam ir tiesības vienpersoniski lauzt īres līgumu un pieprasīt Jums atbrīvot telpas dažu dienu laikā. Ir jāsaprot, ka laikā, kad atjaunosies tūrisms un pieprasījums pēc īstermiņa īres piedāvājumiem, konkrētie izīrētāji pārorientēsies atpakaļ uz īstermiņa īrniekiem, jo tas ir krietni ienesīgāk. Ir svarīgi, lai šādā gadījumā Jums tiek dots pietiekoši ilgs laiks izvākties un atrast jaunu mājokļa risinājumu.

Šobrīd cilvēki nevēlas viens otru satikt, kontaktēties ar svešiniekiem, un tas ir normāli. Līdz ar to arī dzīvē plānotās pārmaiņas tiek pārliktas uz vēlāko laiku (tajā skaitā arī mājokļa maiņa). Izmisumā esošiem izīrētājiem nākas piedāvāt īpaši zemas cenas. Līdz ko vīruss būs veiksmīgi apkarots, viss atgriezīsies ierastajās sliedēs. Ceram, ka tas būs pavisam drīz.