Pārdošanā nonākusī Džemmas Skulmes māja- vai prasītā cena atbilst reālajai vērībai?

2020. gada 18. februāris

Pēdējās dienās ziņu portālus pāršalkusi ziņa par bijušā ievērojamās latviešu mākslinieces Džemmas Skulmes Mežaparka īpašuma izlikšanu pārdošanā. Tas raisījis daudz diskusijas un pievērsis cilvēku uzmanību. Vēlējāmies neitrāli un profesionāli izpētīt šo piedāvājumu, vēršot uzmanību gan uz interneta komentāros apspriestajiem jautājumiem par īpašumu, gan uz reālo situāciju Mežaparka ekskluzīvo īpašumu segmentā.

Svarīgi piebilst, ka cienām mākslinieces mūža ieguldījumu Latvijas mākslā un kultūrā. Šis raksts ir profesionāla un neitrāla analīze par notiekošo tirgū un šīs mājas pārdošanas piedāvājuma konkurētspēju.

Īpašums vietnē SS.COM izlikts pārdošanā ar cenu EUR 1 300 000. Piedāvājums vēsta par 2600 kv.m plašu zemes teritoriju. Sludinājumā norādīts, ka īpašums atrodas Stokholmas ielā 11 un ēka ir 300 kv.m plaša, ar 10 istabām.

Salīdzināsim šo piedāvājumu ar citiem, pēdējo divu gadu vērtīgākajiem Mežaparka privātmāju darījumiem un to reģistrētajām pirkuma maksām:

1. Pēdējo divu gadu laikā vērtīgākais darījums ir noticis jaunajā Mežaparka apbūves zonā “Mežaparka rezidences.” Tā ir mūsdienīga privātmāja iebraukšanai slēgtā teritorijā, kur ēkas projektējuši šī brīža vieni no Latvijas ietekmīgākajiem arhitektiem. Īpašuma cena- EUR 1 643 304 . Darījums noticis pagājušā gada vasarā.

2. Otrs vērtīgākais pēdējo divu gadu gadījums- līdzīgāks piedāvājumā esošajam īpašumam. Kokneses prospekts 31, par EUR 840 000. Darījums noticis pavisam nesen, aizgājušā gada izskaņā. Lokācija- ļoti prestiža, pie parka. Vērojot īpašumu no putna lidojuma, redzam arī iekšpagalmā izvietotu baseinu.

3. Visbijas Prospekts 19. Īpašums par cenu EUR 680 000. 230 kv.m iekštelpu platība un 3000 kv.m plašs zemes gabals. Klasisks Mežaparka nams koku ielokā.

4. Stokholmas iela 33.Īpašums, kurā reiz dzīvojis Vilis Lācis. Īpašums ar gandrīz 2000 kv.m plašo zemes gabalu un 458 kv.m iekštelpu platību ir pārdots par EUR 650 000. Ļoti līdzīgs analogs gan lokācijas, gan tā vēstures dēļ.

Starp šiem pēdējo divu gadu darījumiem kā tiešo analogu varam uzskatīt Stokholmas ielā 33 notikušo darījumu par EUR 650 000. Lai gan stilistiski ēkas ir atšķirīgas, tām abām ir ļoti laba un līdzvērtīga lokācija, skaists, ar kokiem bagāts pagalms un īpaši unikāla vēsture- tos apdzīvojušas dižas personības. Ņemot vērā, ka šim analogajam īpašumam ir lielāka telpu platība, taču šobrīd pārdošanā esošajā īpašumā ir nedaudz lielāka zeme, varam pieņemt, ka reālā tirgus vērība arī šim īpašumam varētu būt aptuveni EUR 650 000.

Uzskatām, ka šis īpašums ir ievērības vērts tā vēstures, lokācijas un unikālās arhitektūras dēļ. Apzinoties reālo situāciju tirgū un notiekošos darījumus, ir grūti iedomāties, ka pie standarta pārdošanas scenārijiem tam būs iespējams atrast pircēju par minēto cenu. Īpašumam būtu nepieciešama izteikta cenas korekcija. Izpētot analogos piedāvājumus, par doto cenu iespējams iegūt ļoti mūsdienīgus un ekskluzīvus īpašumus- interesentiem ar šādu budžetu ir pietiekoši plaša izvēle gan Mežaparkā, gan alternatīvās lokācijās.

Varbūt kāds filantrops saskatīs potenciālu un būs gana turīgs, lai par saviem līdzekļiem šo ēku iegādātos un dotu tai īpašu, kultūras nozīmi. Tāpat, dažkārt notiek arī brīnumi un cilvēki mēdz būt impulsīvi. Šis ir pārāk unikāls segments, lai varētu paļauties tikai uz statistiku, bet bez unikālās vēsturiskās bagāžas šim īpašumam atrast pircēju izredzes būtu ļoti zemas.  Novēlam īpašniekam veiksmīgu un ātru darījumu.