Pieaug interese par zemes iegādi mājas būvniecībai

2014. gada 05. marts

Pircējus pārsvarā interesē zemes gabali Rīgā, privātmāju rajonos, piemēram, Bieriņos, un Rīgas rajonā, apmēram 30 minūšu brauciena attālumā no Rīgas centra, ar platību no 1 000 līdz 1 800 kv.m. Lielāki zemes gabali tiek izskatīti, ja pircēji plāno celt dvīņu māju, kurā, vienā daļā dzīvotu, bet otru tās daļu pārdotu. Šobrīd pircēji par zemes gabala iegādi ir gatavi maksāt no 35 000 līdz 45 000 EUR.

„Kivi Real Estate” dzīvojamā segmenta vadītājs Kristaps Jankovskis atklāj: „Liela nozīme ir zemes gabalā pieejamajām komunikācijām, jo to ievilkšanai nepieciešama projektu sagatavošana, dokumentu saskaņošana, kas nozīmē papildu laiku un līdzekļus. Ja komunikācijas konkrētā rajonā nav pieejamas (piem., pilsētas ūdensvads vai „Latvijas Gāze”), tas nozīmē alternatīvu apkures veidu izmantošanu, kas ne visiem ir pieņemami un ekonomiski izdevīgi.”

Kā būtisks faktors zemes iegāde ir infrastruktūra. Vēlams, lai būtu ierīkots piebraucams ceļš, kā arī, lai tuvumā atrastos vēl kādas privātmājas. Svarīga ir arī regulāra sabiedriskā transporta satiksme, pārtikas veikala tuvums, ērta bērnu nokļūšana līdz skolai vai bērnudārziem un citām sabiedriskajām iestādēm.

Pircēji parasti izvēlas regulāras, taisnstūra formas zemes gabalus ar saskaņotu piebraucamo ceļu. Ja zemes gabalam ir neparasts reljefs, to uzskata par priekšrocību, izņemot zemes gabalus ar platību līdz 2 000 kv. m, kur nelīdzens reljefs var apgrūtināt mājas būvniecību. Privātmājas būvniecībai paredzēto zemes gabalu pircēji pārsvarā ir Latvijā dzīvojošas ģimenes ar bērniem, ar vidējiem un vidēji augstiem ienākumiem. Pircēji biežāk vēlas celt vienstāva, koka karkasa mājas ar 4-6 istabām (2-3 guļamistabām), kurām ir zemākas celtniecības un uzturēšanas izmaksas, lielu uzmanību pievēršot apkures veidam un energoefektivitātei.