Plānojat investēt īpašumā, kuru izīrēt? Tikko pieņemtais īres likums Jums varētu nākt par labu esam.

2021. gada 19. marts

Nekustamais īpašums izsenis bijusi stabila un gudra ilgtermiņa investīcija. Taču līdz šim Latvijā investīcijām  dzīvojamās platībās  problemātisks bija līdzšinējais īres likums, padarot šāda veida biznesu un investīcijas gana riskantas. Līdzšinējā īres likumā nebija iekļauts veids, kā operatīvi risināt situāciju, kurā negodprātīgs īrnieks nemaksā īri un nepamet telpas. Šīs apstāklis un  situācija daudzkārt izmantota no negodprātīgu īrnieku un krāpnieku puses. Nemaksājoša īrnieka izlikšanai bija nepieciešams tiesas spriedums, kas, savukārt, varēja ritēt gadiem, negodprātīgā īrnieka dēļ (nemaksājošam īrniekam esot telpās).

Šobrīd ir pieņemts īres likums, kas ir daudz vienlīdzīgāks pret abām pusēm- īrnieku un izīrētāju, aizstāvot gan izīrētāja gan īrnieka intereses. Likums stāsies spēkā šā gada 01. maijā. Uz šo jaunumu ir vērts palūkoties no investora perspektīvas, lai saprastu to, kā tas mainīs investīciju un arī pilsētas vidi.

Līdz šim, investējot īres īpašumā, aprēķins varēja izskatīties aptuveni šāds- ja viss būs labi, investīcijai būs, piemēram, 6% ienesīgums. Bet, ja būs problēmas ar īrnieku, īres ienākumi var tikt iepauzēti pat uz pāris gadiem (tik ilgi, jo visi šādi strīdi tiek izšķirti tiesā). Līdz ar ko īpašniekam visu šo periodu  būs jāsedz komunālie maksājumi un noslēgumā jāsedz  arī iespējamie zaudējumi, ko negodprātīgs īrnieks ir radījis īpašumam. Šī riska dēļ brīvos līdzekļus vienkāršāk investēt, piemēram, akciju tirgū vai arī kādas citas valsts nekustamajā īpašumā, kur šādi riski ir mazāki. Taču, ja likums paredz vienkāršāku un ātrāku atbrīvošanos no negodprātīga īrnieka bez gara tiesas procesa, investīciju pieplūdums īres namu attīstīšanā var būt pietiekoši liels.

Jau pirms šo likuma izmaiņu pieņemšanas, vēl tikai gaidāmo pārmaiņu ēnā, novērojām paaugstinātu klientu interesi par īres namu vai plašāku īres portfeļu izveidi. Tas kalpoja kā iekšējais indikators, lai konstatētu, ka pozitīvas izmaiņas un jauna kustība īres īpašumu attīstībā līdz ar jaunu regulējumu IR sagaidāma.

Kādus praktiskus soļus spert tālāk?

  • Ja Jums pieder namīpašums, ļoti iespējams drīzumā pēc tiem palielināsies pieprasījums un būs laba iespēja to pārdot. Laicīgi nepieciešams to sagatavot pārdošanai un noformēt piedāvājumu;
  • Ja Jūsu īpašumā ir zeme, kur iespējams attīstīt dzīvokļu ēku- arī šo īpašumu vēlams sagatavot pārdošanai, jo investori meklēs zemi, kur celt īres namus;
  • Šis ir papildus pozitīvs mudinājums arī personām, kuras savus uzkrājumus plānoja ieguldīt sava pirmā vai kārtējā īres dzīvokļa iegādei. Vide šādām darbībām kļūst drošāka un stabilāka. 

Un, no īrnieku perspektīvas, vērts piebilst, ka lielāka konkurence īres tirgū un paredzamāki īres ienākumi ļoti iespējams nozīmēs, ka īres cenas ilgtermiņā varētu kļūt pieejamākas un piedāvājums plašāks, kvalitatīvāks.

Plašāk par pašu likumu: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/saeima-pienem-jaunu-ires-likumu.a394398/