Privātmāju tirgus aktualitātes

Privātmāju tirgus aktualitātes

2021. gada 16. jūnijs

Kāds ir Tavs redzējums- kāds šobrīd ir privātmāju tirgus? 

Atbilde ir ļoti vienkārša- visi vēlas dzīvot privātmājā! Pieprasījums ir patiešām spēcīgs. Ja var atļauties- cilvēki labprāt izvēlas privātmāju vai zemi tās būvniecībai.

Arī par augstākas cenu kategorijas mājām interese ir pietiekoši augsta- cilvēki vēlas labākus dzīves apstākļus un, ja to var atļauties, šobrīd tādu iespēju arī izmanto!

 Vai bija krasi novērojams brīdis, kurā bailes no Covid radītajām sekām pēkšņi nomainīja pārliecība, ka ir pienācis labs laiks privātmājas iegādei?

Būtībā šādas bailes novērojām tikai pagājušā gada pavasarī, kad uz pāris mēnešiem valdīja liela neziņa par nākotni un šķita, ka viss ir “uz pauzes”.

Taču cilvēki, kā vienmēr, ir spējīgi ļoti daudz kam pielāgoties. Jau pagājušajā vasarā zemju un māju tirgus piedzīvoja izaugsmi, kura turpinājās arī ziemā. Vīrusa otrais vilnis rudenī tikai nostiprināja vēlmi un pārliecību par mājas vai zemes iegādi.

Ļoti daudzi saprata, ka darba pienākumus var veikt arī no mājām un labāk to ir darīt no privātmājas, nevis nepietiekama izmēra dzīvokļa. Privātmājā ir vairāk plašuma, katrs var atrast savu stūrīti, kurā netraucēti darboties. Savukārt trīs istabu dzīvoklī ģimenei kopā mācīties un strādāt visu dienu būs ļoti grūti. Šādas, praktiskas dabas nepieciešamības ir bijis krietni spēcīgāks faktors par bailēm par ekonomisko situāciju kopumā. Esam novērojuši izaugsmi tirgū.

Pie tam- lielai daļai iedzīvotāju ienākumi nav kritušies un iespējas pat augušas, jo ir izteikti samazinājušies izdevumi. Nepavadot tik daudz laika ceļā, cilvēki ir iemācījušies būt efektīvāki, kā arī tērēt sanāk mazāk, līdz ar restorānu, kultūras pasākumu un ceļošanas ierobežojumiem. Ir gan motivācija, gan iespējas iegādāties. Tikai piedāvājums plašāks nekļūst!


Kāds ir šī brīža pieprasījums? Vai vari norakstutot ideālo māju, ko meklē vairums pircēju? 

Ideālais modelis ir māja Pierīgā, līdz 200 kv.m un ar zemi ap 1000 kv.m, ar racionālu plānojumu un cenā ap EUR 160 000. Taču šādi piedāvājumi ir retums un pirkt gribētāju uz vienu māju- patiešām daudz. Arī cenās līdz EUR 200 000 ir vērā ņemama aktivitāte- cilvēki skatās un pērk- var atļauties.

Zemesgabalus līdz 2000 kv.m, kuriem nav apgrūtinājumu un ir visas nepieciešāmās komunikācijas, potenciālie pircēji izskataun arī aktīvi iegadājas. Dēļ lielā pieprasījuma un salīdznoši mazākā piedāvājuma, pircējiem nākas pieņemt arī kompromisus savās vēlmēs vai maksāt dārgāk.

Pirktspēja ir pietiekoši laba- pārsvarā pērk mājsaimniecības- divi pelnoši cilvēki kopā. Ir pieejams gan finansējums, gan Altum atbalsta programmas. 

Kas ir tas, kas visvairāk atbaida un ko cilvēki īpašumā nespēj pieņemt?

Ir divi svarīgi aspekti- juridiskaie un tehniskaie jautājumi.

Ir faktori, kas īpašumā var nesimpatizēt un ir faktori, kas vienkārši padara īpašumu lielākajai daļai cilvēku nenopērkamu, pat, ja tāda vēlme ir. 

Ne visi ir gatavi iegādāties iesāktu un nepabeigtu privātmāju un pabeigt to paši- neziņa par izmaksām, bailes no slēptajiem uzdevumiem attur no šāda lēmuma. Ja māja jāizlabo vai pašam jānodod ekspluatācija- ļoti bieži klienti labprātāk nopērk zemi un ceļ paši. Pilnībā pabeigts īpašums (tajā skaitā nodots ekspluatācijā) bez palikušām “astītēm” pircēju acīs būs izteikti simpātiskāks.

Īpatnējas situācijas un skati kaimiņu īpašumos arī var būt nopietns traucēklis iegūt par īpašumu iespējami labāko naudas summu. Jo īpaši, ja konkrētajam mājoklim / zemei ir kopīpašuma statuss.

Kāds ir Tavs viedoklis- pret ko vēl jābūt īpaši vērīgam, izvēloties sev mājokli? 

Dokumentācija- izvērtējam, vai nav šķēršļu darījumam, nelikumīgu pārbūvju, lai viss apbūves statuss ir nodots ekspluatācijā.

Nozīmīgi ir izvērtēt energoefektivitāti- arvien aktuālāks jautājums, kam pievērts uzmanību, ir papildus izdevumi ēkas uzturēšanā- šo ikmēneša tēriņu amplitūda divām dažādām privātmājām var būt ļoti atšķirīga.

Ir vērts aiziet uz noskatīto māju ar uzticamu būvnieku, neļaujoties spiedienam, kas var rasties dēļ lielā pieprasījuma (konkurējošajiem pircējiem) un veikt izpēti pilnībā.

Saprotot, ka ir laiks iegādāties sev privātmāju- ar ko jāsāk?

Ja plānots izmantot bankas finansējumu- process ir jāsāk ar sava budžeta noskaidrošanu- cik naudas pirmajai iemaksai būs pašam, cik gatava finansēt banka, jāapzinās arī, ka jāmaksā valsts nodeva. Līdz to ir pilnībā skaidrs, kādu īpašumu varat atļauties- ir īstais brīdis uzsākt apskates klātienē.

Taču arī pēc tam- nianšu ir daudz. Pircēji vēl to Latvijā dara visai kūtri, bet ir vērts izmantot profesionālu nekustamo īpašumu aģentu šajā procesā, lai nav lieki jāuztraucas.

Augsts pieprasījums ekonomikā parasti saistīts arī ar cenu palielināšanos. Vai tirgū neveidojas burbulis? 

Ekonomiska attīstās, ieņēmumi pieaug, pieaug kredītspēja cilvēkiem un iespējas. Tas nenotiek nedabiski strauji. Cenu kāpums- veselīga izaugsme, nevis burbuļa rašanās.

Tāpat jāpiemin, ka tirgū nav vērojami izteikti daudz spekulatīvie darījumi, kas rada burbuli (šobrīd dominē nekustamā īpašuma iegāde savām vajadzībām vai arī ilgtermiņa investīcijai).

Mūsu piedāvājumā esošās mājas var apskatīties spiežot šeit!