Rekordaugsts pirkuma līgumu skaits - kāpēc un cik ilgi tas turpināsies?

2020. gada 08. oktobris

Ļoti daudzi nekustamā īpašuma nozares pārstāvji jau ir konstatējuši un paspējuši tālāk informēt plašāku auditoriju par labu vēsti- septembrī ir rēģistrēts augstākais pirkuma darījumu skaits šogad (patiesībā augstākais pirkuma līgumu skaits kopā Rīgā un Rīgas rajonā pat pēdējo divu gadu laikā).

Šī ir laba ziņa un noteikti liecina par aktuālām tendencēm, kuras gan pircējiem, gan pārdevējiem jāņem vērā. Tieši par to, kā šo situāciju izmantot un paredzēt tālāk, vēlējāmies uzrakstīt šajā rakstā.

Kāpēc tik daudz darījumu tieši tagad?

Lielā mērā augstais darījumu skaits saistāms ar to, ka pirms tam pirkuma darījumu bija izteikti mazāk (īpaši Rīgā). Pircēji, nobijušies no iepriekšējās ārkārtas situācijas, savu izvēli pirkt bija atlikuši un vēroja, kā attīstīsies situācija. Galu galā, baidoties paši saķert vīrusu, bija gan pircēji, gan pārdevēji, kas izvairījās no īpašumu apskatēm un izrādīšanām. Tomēr pircēju pirktspēja un motivācija saglabājās. Redzot, ka ienākumi nemainās un dzīve turpinās kā ierasts, šie pircēji nu pieņēmuši lēmumu un noslēguši pirkuma līgumus savu jauno mājokļu iegādei. Ja šis ir galvenais iemesls lielajam darījumu skaitam, šāda tendence var turpināties arī nākamajā mēnesī, taču nebūs mūžīga.

Tāpat, ja Rīgā tiek pabeigts kāds liels jaunais projekts un ar visiem klientierm, ar kuriem noslēgti priekšlīgumi, tiek parakstīts pirkuma līgums, tas veido pietiekoši nozīmīgu lomu kopējā mēneša statistikā. Šis gan nav bijis tik nozīmīgs faktors septembrī.

Uzskatāmi redzam, ka izaugsme novērojama arī Rīgas rajonā. Privātmājas, rindu mājas un zemes- pieprasījums pēc šiem īpašumiem ir audzis un ir ļoti stabils, šī tendence turpināsies. Zemes un privātmājas piepilsētā- stabila vērtība, par ko potenciālie pircēji sapņo. 

Kā izmantot šo situāciju?

Ja esat pārdevējs, ir vērts apdomāt un iespējams pieņemt cenas piedāvājumus, kas nedaudz atšķiras no prasītās cenas (ja interese par īpašumu kopumā nav augsta un tas ir labākais, ko var iegūt šajā brīdī). Nav pamata domāt, ka tuvākajā nākotnē cenas strauji izaugs un pieprasījums kļūs izteikti lielāks, tāpēc racionāli jāizvērtē esošā situācija un bez liekām ilūzijām jāspēj tā izmantot. Tāpat arī pircējiem ir vērts izmantot iespēju, ja banka kreditē un ir iespēja iegādāties tieši vajadzīgo īpašumu. Ja īpašums tiek pirkts priekš sevis un ilgtermiņam, par racionālu cenu īpašumu nopircis pircējs nebūs zaudētājs.

Kas var notikt tālāk?

Pēc rekordlielālielā Covid-19 jauno gadījumu skaita varam  prognozēt, ka sabiedrībā atkal var parādīties bailes un pircēji var izvairīties no jauna īpašuma iegādes, uztraucoties par savām finansēm. Tie, kas nenopirka iepriekšējās ārkārtas situācijas laikā, bet savu izvēli veic tagad, šo statistiku nepapildinās katru nākamo mēnesi, tāpēc racionāli vēlams izmantot esošo pieprasījumu. Pieprasījums (ja nav jaunu satricinājumu) varētu kļūt stabils, bet zemāks kā aizvadītajā mēnesī, pamatā koncentrējoties uz racionālu ekonomisko segmentu.