Biroju tirgus pārskats 2022

Biroju tirgus pārskats 2022

2023. gada 24. marts

Lejupielādē aktuālo biroju tirgus pārskatu bez maksas ŠEIT!

  • Ņemot vērā jaunu biroju ēku būvniecību, jaunu biroju nomniekiem šobrīd ir nebijuši plašas iespējas izvēlēties un saskaņot izdevīgus līguma nosacījumus. Tirgū novērojama asa konkurence starp biroju attīstītājiem par lielākajiem biroju nomniekiem.
  • Neskatoties uz augsto inflācijas līmeni, konkurences dēļ nomas maksu pieaugums nav novērots un nomas maksas līmenis ir stabils. Atsevišķos gadījumos vecākas biroju ēkas ar motivētiem iznomātājiem nomas maksu ir samazinājušas, vai piedāvā atlaides jauniem nomniekiem.
  • Turpinājās biroju darbinieku atgriešanās darbā biroju telpās, mazinoties Covid-19 pandēmijas izraisītajām sekām. Kopējais brīvo telpu īpatsvars A un B klases biroju ēkās (neņemot vērā jaunbūves) gada laikā samazinājās.
  • Investīciju klimatu Latvijā ietekmēja karš Ukrainā, globālā nenoteiktība un biznesa ķēžu pārkārtošanās. 2022.gadā netika izziņoti jauni lieli biroju darījumi ar jaunām kompānijām no ārzemēm. Izziņotie darījumi biroju jaunbūvēs norāda uz tendenci pārvākties no vecākām A/B+ klases biroju ēkām uz biroju jaunbūvēm, kas nodrošina šobrīd augstāko telpu kvalitāti.
  • Vairums no noslēgtajiem lielajiem biroju darījumiem bija t.s. pre-lease jeb darījumi vēl topošās ēkas, apliecinot augsto nomnieku interesi par šiem projektiem, spēcīgu pieprasījumu, kas ir nācis pēc gadiem ar salīdzinošu zemu jaunu biroju platību piedāvājumu.
  • Interesi par biroju maiņu pastiprināja augstās energoresursu cenas un ar tām saistītie augstie komunālo maksājumu rēķini rudens un ziemas periodā.
  • Jauna biroja plānošanā uzņēmumi rēķinās relatīvi zemāku darbavietu skaitu pret visu darbinieku kopskaitu, ņemot vērā, ka darbs no mājām daļai darbinieku ir jauns status quo. Reizēm tas ļauj samazināt jaunā biroja platību, izvēloties augstākas klases un nomas maksas telpas. Plānošanā nākas prognozēt darbavietu skaitu nākamajiem 5 gadiem, kas ir visu jauno biroju ēku līgumu garuma standarts.